Ekonomi

Çin, Otomobil Tüketimini Arttırmak İçin Önlemler Aldı

PEKİN, 21 Temmuz (Xinhua) — Çin Ulusal Kalkınma ve İyileştirme Kurulu tarafından Cuma günü açıklanan önlemlere göre Çin, otomobil tüketimini dengelemeyi ve daha da artırmayı planlıyor.

Bu önlemler aynı zamanda otomobillerin alım, satım, elleçleme ve pazarlamasını optimize etmek ve yeni güçlü araç (NEV) şubesinin sürdürülebilir gelişimini desteklemek amacıyla da alındı.

Komisyona göre, araba satın alma kısıtlamaları olan şehirler yıllık kotaları artırmaya teşvik edilecek ve emisyon standartlarını karşılamayan araçların hurdaya çıkarılması hızlandırılacak.

Açıklanan tedbirlerle eski araçların piyasadan çekilmesi ve takası teşvik edilirken, kullanılmış araçların ticareti ve tescili kolaylaştırılacak.

Ayrıca, güçlü ticari araçlardan oluşan yeni segmentte daha fazla pilot proje uygulanacak ve otobüs duraklarında daha fazla şarj altyapısı kurulacak.

Komisyon ayrıca, NEV’lerin satın alma ve kullanma maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla NEV’lere ilişkin elektrik fiyatlarının ayarlanması gibi konularda daha fazla çalışma yapılacağını da belirtti.

Ayrıca şarj ünitelerinin sigortalanması gibi işlemler için daha fazla kredi sağlanırken, park yerlerinin artırılması ve fiyatların düzenlenmesi ile park sorunu çözülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu